Dipol szerokopasmowy na 80m

Jest to dipol zrobiony częściowo z kabla koncentrycznego, a częściowo z izolowanej linki miedzianej.

Długość odcinka B wynosi pół dlugości fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia i zależy od rodzaju kabla jakiego użyjemy do budowy. Jeśli będzie to kabel z pełną izolacją poliuretanową to wpółczynnik skrócenia wyniesie 0,66.

Długość odcinka B będzie wynosiła pół długości fali x 0,66. Dla częstotliwości 3,7 MHz wyniesie to 26,76 metra.

W połowie długości na odcinku ok. 7 cm należy zdjąć izolację z ekranu kabla i następnie przeciąć sam ekran pozostawiająć żyłę środkową kabla w izolacji w całości. Do obu ekranów przylutować kabel koncentryczny odpowiednio zabezpieczony przed dostaniem się wody (dobre wyniki daje tasma izolacyjna kilkakrotnie nawinięta na miejsce gdzie oplot kabla wychodzi z izolacji).

Długość całego dipola wynosi pół długości fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia 0,95. Dla częstotliwości 3,7 MHz wyniesie to 38,50 metra.

Długość odcinków A to różnica między długością całego dipola, a długością odcinka B.

Dla częstotliwosci 3,7 MHz wyniesie to 38,50 - 26,76 = 11,74 metra. Czyli jeden odcinek A bedzie miał długość 5,87 metra. Odcinki te wykonujemy z linki miedzianej w izolacji lub grubego drutu nawojowego minimum 1,5 mm średnicy. Nie należy stosować drutu miedzianego z kabli energetycznych gdyż jest on zbyt miękki i wyciąga się pod obciążeniem.

W praktyce przy niezbyt wysokim zawieszeniu dipola odcinki A będą jeszcze krótsze, a ich długość należy dobrać eksperymentalnie tak, żeby uzyskać rezonans dipola na pożądanej częstotliwości. Rezonans bedzie się pokrywał z najmniejszym współczynnikiem fali stojącej czyli SWR.