IOTA
Islands on the Air
Twórcą tego programu dyplomowego był angielski nasłuchowiec Geoff Watts - BRS 3129, który w lipcu 1964 stwierdził iż jego propozycja może wydać się interesująca dla pasjonatów pracy DX-owej, a w szczególności dla tych, którzy mają "zrobione" prawie wszystkie kraje, bądź osiągnęli to wszystko co można osiągnąć przy pomocy danego sprzętu. Pomysł ten był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Przez 6 miesięcy Geoff systematyzował wyspy łącząc je w grupy i nadając im numery bacząc równocześnie, aby jego poczynania nie były w konflikcie z listą krajów DXCC. Ta benedyktyńska praca zaowocowała pierwszą listą wysp, która to lista obejmowała 99% wysp oceanicznych i morskich. Przez następnych 20 lat Geoff Watts osobiście kierował programem IOTA, a w 1985 r poprosił RSGB o przejęcie całego przedsięwzięcia. Geoff Watts zmarł 9 maja 1994 nie doczekawszy niestety 30 rocznicy powstania programu IOTA.
Gdzie tkwi przyczyna fascynacji tym programem setek tysięcy krótkofalowców? Dlaczego w okresie wakacyjnym zamiast w hotelu zapaleńcy koczują w namiotach na maleńkich skrawkach lądu, który często przez większą część roku jest bezludny? Dlaczego całymi miesiącami potrafią wertować mapy, a następnie udowadniają komitetowi RSBG iż wyspa na którą chcą się wybrać w lecie, winna mieć odrębny numer?
Myślę, że odpowiedź na te i podobnie sformułowane pytania jest jedna - bo są wyspy!
Zgodnie z ostatnimi informacjami RSGB w Europie jest 188 wysp, w Afryce 92, w Antarktydzie 18, w Azji 159, w Płn. Ameryce 220, w Oceanii 247 i w Płd. Ameryce 90 co po podsumowaniu daje liczbę 1014 wysp i grup wysp. Jest to ogromna liczba bowiem obejmuje ona 99,9 % wszystkich wysp na naszym Globie. Mimo przeogromnego zainteresowania programem IOTA nie ma do tej pory na świecie ani jednego krótkofalowca, który mógłby poszczycić się tym, iż miał łączności ze wszystkimi wyspami wymienionymi w przewodniku dyplomowym.
Podstawowy dyplom IOTA wydawany jest za potwierdzone łączności ze 100 wyspami oznaczonymi różnymi numerami kontrolnymi zgodnymi z przewodnikiem dyplomowym przy czym w tej liczbie musi być po jednej łączności z każdym z 7 kontynentów. I to jest początek drogi dyplomowej, a jej zwieńczeniem jest ostatni z 18 oddzielnych dyplomów o nazwie Plaque of Excellence za 750 potwierdzonych łączności z różnymi wyspami zawartymi w spisie. Aby stać się pełnoprawnym członkiem programu IOTA należy zaopatrzyć się w Przewodnik Dyplomu IOTA, oznaczony kolejnym numerem, który przypisany jest do danego znaku. Wydawnictwo to liczy trzydzieści kilka stron formatu A4 i zawiera wykaz wysp, który jest bardzo pomocny przy systematyzowaniu swoich osiągnięć, a jego numer musi być podany przy ubieganiu się o pierwszy i następne dyplomy IOTA. Statystyki i obserwacje eterowe wykazują, że na jednego pełnoprawnego członka programu IOTA przypada 10-ciu kolegów, którzy nie posiadają Przewodnika, a są aktywnymi łowcami wysp. Można więc tak lub tak, ale trzeba mieć świadomość, że na początku zabawy w "wyspy" Przewodnik jest bardzo pomocnym, a przy ubieganiu się o dyplom - nieodzownym. Polskimi wyspami, które są zaliczane do programu IOTA są: Wolin - EU 132 i Uznam EU 129.
Andrzej SP8BWR
(tekst skrócony - SP8GSC)
NUMERY NADANE WYSPOM