Historia konwertera jest taka.
Kupiłem od p. Romana SP8ARK odbiornik 5 pasmowy lampowy z filtrem kwarcowym, ale jak udostępniono pasmo 160m no to chciałem się tam uruchomić. Przy okazji wizyty u p. Romana rozmowa zeszła na ten temat i p. Roman powiedział, że trzeba do odbiornika dorobić konwerter. Wziął kartkę papieru i narysował schemat na 3 lampach. Podwójna trioda jako wzmacniacz kaskodowy na wejściu. Generator VXO na lampie EC90 lub EC92 tak jak na schemacie. Potem mieszacz na połówce triody, a na drugiej połówce triody wtórnik katodowy. Dał mi też bezcenne uwagi jak ustawić prąd mieszacza mianowicie opornikiem  z gwiazdką. Następnie otworzył pudełko z kwarcami i dał mi sporych rozmiarów kwarc w okrągłej obudowie bakelitowej mówiąc, że taki będzie akurat dobry i że będę mógł odbierać pasmo 160m na zakresie 14 MHz trochę bliżej 14100, co zresztą sam sobie przeliczyłem na podstawie częstotliwości kwarcu podanej na obudowie.
W odbiorniku zrobiłem stosowne gniazdko do zasilania konwertera, a następnie zmontowałem cały konwerter na metalowym chassis i zamknąłem w zgrabnej obudowie w pięknym kolorze niebieskim, dorobiłem do niej przód i tył, na którym dodałem dwa gniazda UC1 i gniazdo zasilające. Jako kondensatora zmiennego, użyłem dużego agregatu typu pionierowskiego, a jako cewek wzmacniacza wejściowego cewek od pośredniej częstotliwości 465 kHz ze złomowych odbiorników radiowych, a na których to cewkach dowinąłem uzwojenia sprzęgające po kilkanaście zwojów. Wejście sie ładnie stroiło, a kaskodowy wzmacniacz był bardzo niskoszumny. Generator VXO ruszył od razu, a prąd mieszacza ustawiłem taki jak na schemacie. Potem robiłem na tym konwerterze łączności na 160m i do dziś mam z niektórymi azjatyckimi "republikami radzieckimi" potwierdzenia tylko za łączności na tym konwerterze. 
W nadajniku QRP (pięcio-pasmowym na lampie 6P15P), który mi wcześniej zrobił p. Roman, dodałem przełącznik, żeby VFO pracowało również na 160m. W pi-filtrze lamy 6P15P i dodałem cewkę oraz przelutowałem przełącznik żeby wysterować PA. Żadnych innych zmian cześć nadawcza nie wymagała. Poza powieszeniem dipola na 160m, ktory okazał się udany.

Schemat oryginalnie narysowany ręką p. Romana SP8ARK (silent key)
A tutaj moja konstrukcja - piekny nie jest, ale za to dzialał (i pewnie działałby nadal, bo nie został rozebrany).
Widzę, że zamiast lampy EC90 zastosowalem pół jakiejś ECC.